Milyen formát ölt az üldözés Irakban?
A keresztény közösség folytatja az újjáépítést és helyreállítást, miközben az Iszlám Állam rémuralmának borzalmaiból gyógyul. Ráadásul a török és iráni légicsapások folytatódnak Irak egyes részein, melyek a keresztény közösségeket is fenyegetik.
Az iraki történelmi keresztény közösségek üldöztetéssel és hátrányos megkülönböztetéssel szembesülnek, különösen az iszlám radikális csoportok és nem keresztény vezetők részéről. Ahol jelentős kisebbséget képviselnek ‒ például Közép- és Dél-Irakban ‒, a keresztények gyakran nem viselhetnek nyilvánosan keresztény szimbólumokat, mivel ez zaklatáshoz vagy bántalmazáshoz vezethet az ellenőrző pontokon, egyetemen, munkahelyen vagy közhivatalokban. Mind a történelmi, mind az újabb felekezetekhez tartozó keresztények hátrányos megkülönböztetéssel szembesülhetnek a kormány részéről. Keresztény csoportokat megvádolnak istenkáromlással, amennyiben úgy ítélik, hogy az evangéliumot osztják meg muszlimokkal. Az iszlámról áttérteknek pedig általában ellenségességgel kell szembenézniük családjuk és közösségük részéről. Megfenyegetik, bántalmazzák őket, elveszítik családtagjaikkal a kapcsolatot, nyomást gyakorolnak rájuk, vagy akár meg is ölik őket. A megtérésnek olyan következményei is lehetnek, mint az örökség és a munkahely elvesztése.
Kiket fenyeget leginkább az üldözés?
Az iszlámról áttért keresztények vannak a legnagyobb veszélyben, valamint az ország déli és középső részén élő hívők (akik általában áttértek).
Ismerd meg Daniel püspököt
„Azt szeretném látni, hogy az iraki keresztény fiatalok valóra váltják álmaikat, és hogy ellenállóbbak, s így megmaradnak. Létezésünket jelenleg veszély fenyegeti. Keményen dolgozunk azon, hogy megmaradjunk. Nagy álmom, hogy a fiatalok itt maradjanak, hogy ők legyenek ennek az országnak a sója és világossága. Szükségünk van rájuk a jövőben, hogy közösségünket vezessék."
DANIEL PÜSPÖK EGYHÁZI VEZETŐ ÉSZAK-IRAKBAN
Mi változott tavaly óta?
Az erőszak fokozódott, az amúgy is nehéz helyet még nehezebbé vált a keresztények számára. Ráadásul Irak azon részei, amelyek hagyományosan jobban elfogadták az áttérést, veszélyesebbé váltak a Jézust követni akarók számára. A keresztények minden területen nagy nehézségeket tapasztalnak Jézus követésében, és sok egyházi közösség továbbra is szenved az Iszlám Állam terrorcsoport rémuralmának következményeitől. A kockázat továbbra is nagyon magas mindazok számára, akik Irakban megvallják Jézus nevét.
Hogyan segít az Open Doors az iraki keresztényeknek?
Az Open Doors helyi munkatársai képzéssel, traumagondozással, Bibliák és keresztény könyvek szétosztásával, megélhetési segélyekkel és mikrohitelekkel erősítik az iraki egyházat, segítenek az otthonok és templomok újjáépítésében és a válságkezelésben.
Hogyan imádkozhatunk Irakért?
- Imádkozzunk azokért a keresztényekért és gyülekezetekért, akik Irakban hátrányos megkülönböztetés áldozatai. Kérjük Istent, hogy segítsen kitartaniuk a méltánytalan bánásmód ellenére, és hogy változtassa meg üldözőik szívét.
- Dicsőítsük Istent, amiért az újjáépítés folytatódik az észak-iraki keresztény közösségekben. Imádkozzunk, hogy erősítse meg a gyülekezeteket és keresztényeket.
- Imádkozzunk az Open Doors traumagondozást végző iraki munkájáért. Sok iraki keresztény hordoz mély sebeket az Iszlám Állam éveiből. Kérjük Istent, hogy áldja meg ezt a szolgálatot.
Istenünk, imádkozunk iraki testvéreinkért. Olyan sokat kockáztatnak, és annyi hátrányos megkülönböztetést és zaklatást kell átélniük, amiért téged követnek. Elképzelni sem tudjuk, milyenek lehetnek az Iszlám Állam terrorszervezet által elszenvedett borzalmak. Kérjük, hogy gyógyító Lelkeddel munkálkodj néped között. Istenünk, hozz felüdülést és reményt iraki testvéreinknek. Jézus nevében kérjük ezt. Ámen.