Irán

Országbesorolás: 9
Map thumbnail

Üldözés jellege
  • Iszlám elnyomás
  • Diktatórikus paranoia
  • Törzsi elnyomás
  • Keresztény felekezeti kizárólagosság

Keresztények száma
1 245 000 (Open Doors becslése)

Uralkodó vallás
Iszlám

Államforma
Teokratikus köztársaság

Vezető
Ali Hoszeini-Khamenei ajatollah legfelső vezető

Map thumbnail
featured-image

Milyen formát ölt az üldözés Iránban?

Iránban a keresztény közösség megoszlik az alkotmányosan elismert és az el nem ismert keresztények között. Az iszlámról a kereszténységre áttért, el nem ismert személyek a vallásszabadság súlyos megsértésével szembesülnek elsősorban a kormány, kisebb mértékben a társadalom és családjuk részéről. A kormány fenyegetésnek tekinti ezeket az áttérteket, nyugati országok befolyása alatt állóknak, akik aláássák az iszlámot és a rendszert. A keresztény csoportok vezetőit és tagjait is gyakran letartóztatják, bíróság elé állítják, és hosszú börtönbüntetésre ítélik „nemzetbiztonság elleni bűncselekményekért”. Az elismert történelmi közösségek, például az örmény és az asszír keresztények állami védelem alatt állnak, de másodrendű állampolgárokként kezelik őket. Hátrányos megkülönböztetéssel kell szembenézniük, és nem engedik számukra, hogy perzsa nyelven imádkozzanak, vagy hogy keresztény áttértekkel érintkezzenek. Az áttérteket támogatók börtönbüntetésre számíthatnak.

Kiket fenyeget leginkább az üldözés?

Az iszlámról áttért keresztények vannak a leginkább kitéve az üldöztetésnek és hátrányos megkülönböztetésnek. A kormányzati ellenőrzés a városokban a legerősebb, míg vidéken enyhébb. A városok azonban nagyobb szabadságot biztosítanak a keresztényeknek a találkozók és egyéb tevékenységek szervezésére, mint a vidék, ahol a társadalmi ellenőrzés nagyobb.

Ismerd meg "Fatemeh"-t

"Egyenként téptek szét minket. Valahányszor meghallottuk a csengőt, attól féltünk, hogy a rendőrség az. Nem tudjuk elfelejteni azt a napot, amikor a rendőrség házi gyülekezetünkön rajta ütött. Néhányunkat elvittek, a többieket pedig arra kényszerítették, hogy írjanak alá egy papírt, hogy soha többé nem találkoznak, és nem vesznek részt keresztény tevékenységben."

Fatemeh Iráni hívő

Mi változott tavaly óta?

Az iráni politikai helyzet jelentős változáson ment keresztül a az Open Doors jelentési időszaka alatt. Továbbra is súlyos belpolitikai zavargások vannak, amelyek több fiatal nő halálának köszönhetőek. Iránnak a Hamász és a Hezbollah terrorista csoportokhoz fűződő kapcsolata folyamatos feszültségekhez vezetett Izraellel, beleértve az Izrael elleni rakétatámadásokat, valamint az iráni, a Hezbollah és a Hamász vezetőinek meggyilkolását. Ebrahim Raiszi iráni elnök 2024 májusában helikopterbalesetben meghalt. Helyét reformpárti jelölt vette át. Sajnos nem valószínű, hogy ez javítani fog Irán keresztény kisebbségének helyzetén. Az iszlámról áttértek továbbra is az árnyékban élnek, és az ajatollahok keményvonalas uralma továbbra is erős marad. 

Hogyan segít az Open Doors az iráni keresztényeknek?

Az Open Doors az iráni keresztényekért imádságra buzdít.

Hogyan imádkozhatunk Iránért?

  • Kérjük Istent, hogy vezesse Irán új elnökét, hogy küzdjön a vallásszabadságért minden kisebbség, köztük a keresztények számára.
  • Imádkozzunk a titkos házi gyülekezetekért, hogy Isten védje meg a földalatti hívők e hálózatait, és adjon nekik bölcsességet és bátorságot.
  • Imádkozzunk a keresztény foglyokért. Imádkozzunk a testi-lelki egészségükért, valamint családjukért, akiknek folytatniuk kell az életüket, miközben szeretteik börtönben vannak.
  • Imádkozzunk, hogy Isten áldja és védje a növekvő iráni egyházat, ahogy az iráni keresztények megosztják az evangéliumot. 

Összefoglaló jelentés letöltése   Teljes jelentés letöltése
Ima Iránért

Mennyei Atyánk, vezesd Irán új kormányát akaratod szerint. Kérünk, védd meg a titokban összegyűlő gyülekezeteket, adj a hívőknek bölcsességet és bátorságot. Kérünk, erősítsd meg a keresztény foglyokat és családjukat. Gondoskodj testi-lelki szükségeikről. Kérünk, áldd meg iráni egyházadat, hogy biztonságban növekedjen. Nevedben imádkozunk, ámen.