Milyen formát ölt az üldözés Kínában?
Kínában a legnyilvánvalóbb keresztényüldözés gyakran olyan tartományokban zajlik, ahol a buddhizmus vagy az iszlám a többségi vallás. A kereszténységre áttérőt környezete és családja árulónak tekinti. Ezeket a keresztényeket gyakran megfenyegetik vagy akár bántalmazzák is, mindezt azért, hogy meggyőzzék őket, térjenek vissza őseik vallásához.
Az üldöztetés és hátrányos megkülönböztetés azonban lassan Kínában szinte mindenhol teret hódít. A Kínai Kommunista Pártnak az a célja, hogy a gyülekezetek ne térjenek el a hivatalos állásponttól. Az állam által elismert gyülekezeteknek ezért a kommunista pártot és ideológiát kell dicsérniük, és hűséget kell fogadniuk a pártnak. Gyanakvással tekintenek azokra a gyülekezetekre, amelyek Krisztust királynak vallják, különösen, mivel a kereszténységet nyugati befolyásnak tekintik. Házi gyülekezetek mindig is léteztek jogilag „szürke” zónában, nem bejegyzetten és gyakorlatilag engedély nélkül, nagyrészt mégis megtűrve. Az új szabályozások azonban folyamatosan korlátozzák a korábban kialakult rendet. 18 év alatti gyermekek továbbra sem járhatnak gyülekezetbe. A legtöbb gyülekezetet megfigyelik, és figyelmeztetés nélkül bezárhatják.
A digitális üldöztetés a kínai egyházat is érinti. A széles körű vallási törvény részeként 2018-ban bevezetett korlátozások megnehezítik a keresztények számára, hogy hitük gyakorlására használják az internetet, illetve a közösségi médiát. A kormány növekvő tekintélyelvűsége miatt minden kínai állampolgár biztos lehet abban, hogy digitális tevékenysége nem kerüli el az állam figyelmét. A keresztény csevegőcsoportokat rendszeresen kiiktatják, és a kisebbségi csoportok ellen egyes országrészekben egészen kifinomult megfigyelőrendszert dolgozott ki a kormány. Egyes elemzők attól tartanak, hogy ezt a technológiát egyre gyakrabban fogják használni a keresztények, különösen a házi gyülekezetek tagjai ellen.
Kiket fenyeget leginkább az üldözés?
Kínában a vallásszabadság megsértésének leginkább a kisebbségi etnikai csoportokhoz tartozó, muszlim vagy buddhista háttérből áttért hívők vannak kitéve, akikre elsősorban saját családjuk és közvetlen közösségük gyakorol nyomást. A keresztények és gyülekezetek Kína egész területén egyre több korlátozással, valamint folyamatos ellenőrzéssel szembesülnek. Ahogy az üldöztetés egyre inkább digitálissá válik, Kínában lassan egyetlen hely sem marad az elnyomástól érintetlen. Ahogy azt a Pew Research Center megállapította, aki a Kínai Kommunista Párthoz (KKP) vagy a KKP valamelyik ifjúsági szervezetéhez tartozik, az gyakorlatilag nem vehet részt vallásos tevékenységben.
Ismerd meg "Ait"
"Kívülállók számára elkeserítőnek tűnhet, de itt gyakran előfordul, hogy keresztényként megpróbáltatásokkal kell szembenéznünk a világ részéről, mivel mások vagyunk. Reméljük, hogy gyermekeink kiskoruktól fogva követni fogják Krisztust, és tudni fogják: Isten uralkodik, és az ő kezében van az irányítás. A korlátozások ellenére erősek maradunk Isten kegyelmének köszönhetően, és ez erősíti hitünket. Számunkra mindig Isten van az első helyen, és semmi sem foglalhatja el helyét az életünkben."
AI, EGY KERESZTÉNY ISKOLÁS LÁNY ÉDESANYJA
Mi változott tavaly óta?
Kínában a helyzet lassan és folyamatosan romlott az elmúlt öt évben, és ezt a World Watch List 2024-es jelentése is megerősítette. A hívők elleni erőszak továbbra is ritka, de gyülekezetek bezárására és rajtaütésekre ugyanúgy sor kerül, az élet valamennyi területén egyre nagyobb a nyomás. A tavalyi évben kormányrendelet lépett érvénybe, amely előírja a gyülekezetek számára, hogy táblákat helyezzenek ki ezzel a felirattal: „Szeresd a Kommunista Pártot, szeresd az országot, szeresd a vallást!"
Bár ez a törvény csak az államilag jóváhagyott gyülekezeteket érinti, és a végrehajtása sem bizonyul egységesnek, a házi gyülekezetek vezetői mindinkább tartanak a szigorításoktól. Az egyik tartományban a vallásos rendezvényeken való részvétel előtt államilag felügyelt okostelefon-alkalmazással kell regisztrálni. A szülők egyre jobban aggódnak amiatt, gyermekeiket hogyan neveljék hitben, mivel a templomba járás 18 éven aluliak számára tilos. A folyamatos digitális ellenőrzés pedig növekszik, ahogy Kína kiterjeszti befolyását állampolgárai élete felett.
Hogyan segít az Open Doors a kínai keresztényeknek?
Az Open Doors helyi munkatársak és gyülekezetek révén támogatja a kínai hívőket Krisztus követésében, segíti a hívők fiatalabb nemzedéke felé irányuló szolgálatot, és kontextuális olvasmányokat biztosít az iszlámról, illetve buddhizmusról áttért keresztények számára, valamint felkészíti őket, hogyan éljék túl az üldöztetést.
Hogyan imádkozhatunk Kínáért?
- Miközben Kína idén tovább korlátozza a vallásszabadságot, imádkozzunk bölcsességért a keresztények számára, hogy felismerjék, hogyan tisztelhetik és dicsőíthetik Istent a változó körülmények között.
- Imádkozzunk azokért a fiatalokért, akik nem járhatnak gyülekezetbe. Imádkozzunk, hogy Isten erősítse meg hitüket, és adjon nekik és szüleiknek bátorságot.
- Kérjük Istent, hogy erősítse és bátorítsa azokat a gyülekezeti vezetőket, akik folyamatos nyomás és megfigyelés alatt élnek.
Atyánk, kérünk, legyél népeddel Kínában, és áldd meg őket. Ahogy a nyomás egyre növekszik, kérünk, adj nekik békességet, hogy tudják, velük vagy. Kérünk, segíts a fiatal hívőknek, hogy jobban megismerjenek téged. Tanítsd szüleiket, hogyan nevelhetik bölcsen gyermekeiket, és hogyan oszthatják meg velük az evangéliumot. Rád bízzuk a megfigyelt gyülekezeti vezetőket, hogy legyen bátorságuk és bölcsességük, miként gondoskodjanak gyülekezetükről. Imádkozunk azokért a hívőkért is, akik családjuk vagy etnikai csoportjuk hitéről áttértek. Kérünk, biztosítsd őket, hogy nincsenek egyedül. Jézus nevében kérjük ezeket, ámen.