Megjegyzés: a World Watch List felmérési időszaka 2023. október 1-től 2024. szeptember 30-ig tartott. A jelentés nem tükrözi a valós szíriai helyzetet 2024. december 8-a, az Aszad-kormány bukása utáni időszakból.
Szíriában történelmi gyökerekkel rendelkező keresztény közösség él 2000 éve, amely az Aszad-kormányzás alatt viszonylag kevés zaklatással szembesült. Minden kereszténynek szigorú és alapos biztonsági előírásoknak kell megfelelnie (ahogy minden szíriainak), ami öncenzúrához vezet. Ugyanakkor komoly veszélyekkel kell szembenézniük, főként a muszlim hitről áttérteknek. A hatóságok gyanakvással viseltetnek feléjük, kitagadhatják vagy meg is ölhetik őket, amiért „szégyent hoztak” családjukra.
Bár Szíria nagy része a kormány ellenőrzése alatt áll, az ország több területén folytatódnak a fegyveres összecsapások a lázadókkal. Itt a keresztények kereszttűzbe kerülnek. Számos lázadó csoportot iszlámista szélsőségesek alkotnak. A keresztény hit nyilvános megvallását ezek megtiltották, és a legtöbb keresztény templomot és kolostort lerombolták vagy átvették, még ha a történelmi kereszténység tulajdona is volt. Az Iszlám Állam hatalomátvételének nyomai még most is láthatóak. Keresztények tömegei hagyták el otthonukat, belső menekültként más keresztény többségű területeket kerestek, vagy az országot is elhagyták. Néhány hívő visszatért hogy újraépítse életét és közösségét, de jóval kevesebb a számuk, mint azelőtt.
A kurdok által ellenőrzött területeken jobban megtűrik a keresztényeket, az emberek hivatalosan is vállalhatják hitüket. De ezeken a területeken a török megszállók borzalmas erőszakot követtek el a keresztények és jazidik ellen. Megtámadtak és elpusztítottak olyan keresztény közösségeket, amelyek eddig biztonságban élhettek.
Megjegyzés: a World Watch List felmérési időszaka 2023. október 1-től 2024. szeptember 30-ig tartott. A jelentés nem tükrözi a valós szíriai helyzetet 2024. december 8-a, az Aszad-kormány bukása utáni időszakból.
A gyülekezetvezetők és az iszlám háttérből áttért keresztények vannak a legveszélyeztetettebb helyzetben, különösen az iszlám fegyveres csoportok és a török erők által ellenőrzött területeken.
"Órákig várakoztattak egy szobában, ahol egyedül voltam. Aztán megkértek, hogy írjak alá egy papírt, miszerint nem említem Jézus nevét, amíg a gyerekeknek ételt és játékot osztogatok."
Norma* szíriai keresztény.
Szíria hat hellyel hátrébb került az idei imalistán, de ez nem jelenti azt, hogy jobb helyzetben lennének a keresztények. A gazdasági helyzet tovább romlik, ami az élet minden területére hatással van. A bűncselekmények gyarapodása, a kiterjedt korrupció, a növekvő vallási hátrányos megkülönböztetések és a politikai bizonytalanság táplálja a keresztények közti félelmet. Ez indítja az embereket, hogy hazájukat elhagyják egy jobb jövő reményében, jelentősen megváltoztatva az ország demográfiáját. A történelmi keresztény falvak helyén muszlim településeket találunk, és a kivándorlás tovább gyengíti a keresztény gyülekezeteket, a vezetők hiányát hagyva maguk után. Ez a kivonulás teljesen átalakítja a közösségeket, és kihívást jelent a terület keresztény életének jövőjét illetően.
Az Open Doors helyi munkatársai a Centres of Hope-on keresztül Bibliák biztosításával, képzésekkel, tanácsadással, katasztrófaelhárítással, és a keresztény közösségek közti egység előmozdításával bátorítják és erősítik a szíriai egyházat.
Urunk, imádkozunk a szíriai keresztényekért, akiket elűztek közösségükből. Adj nekik reményt és vigasztalást. Megemlékezünk azokról, akik szeretnek téged, de ellenállással és veszélyekkel kell szembenézniük: adj nekik bátorságot, és ismertesd meg velük gondviselésedet. Imádkozunk, hogy a zűrzavaros évek után Szíriában teremts tisztességes, megbízható kormányzatot, békét és igazságot. Jézus nevében, ámen.